Vítězný hattrick Federera na US Open

NEW YORK – Švýcarský tenista Roger Federer se stal vítězem dvouhry mužů na závěrečném grandslamovém turnaji roku US Open v New Yorku (dotace 18,585 mil. USD). Ve finále si nejvyšší nasazený hráč poradil s turnajovou devítkou, Američanům Andym Roddickem za 147 minut 6: 2, 4: 6, 7: 5, 6: 1, když zejména v závěru utkání na dvorci absolutně dominoval.

Fenomen & aacute; ln & scaron; vajčiar si kromě pr & eacute; mie 1,2 mil. USD na konto prip & iacute; sal devátý grandslamů & yacute; titul kari & eacute; ry, z toho třet & iacute; na US Open, kde OBH & aacute; jil v & iacute; ťazstv & aacute; z let 2004 a 2005.Zavřít & scaron; en & iacute; m klasick & eacute; ho v & iacute; tažné & eacute; ho hattricku na bet & oacute; nov & yacute; ch dvorcích ve Flushing Meadows se vyrovnal sl & aacute; ejn předchůdcem Ivan Lendl (1985-87) a Johnu McEnroea (1979-81).

pětadvacet & auml; ťročn & yacute; rod & aacute; k z Basileje své desáté grandslamů & eacute; fin & aacute; le proměnil na deváté v & iacute; ťazstvo a ze & scaron; čtyřech letošních & yacute; ch fin & aacute; lov & yacute; ch s & uacute; bojů na grandslamů & yacute; ch akcích se nete & scaron; il pouze na Roland Garros v Par & iacute; žij, kde ho zdolal & scaron; paní Rafael Nadal. Federer se stal navy & scaron; e prvn & yacute; m hr & aacute; čem v hist & oacute; rii tenisu, kter & yacute; vyhrál tři roky po sobě Wimbledon i US Open.V počtu v & iacute; tažné & yacute; ch turnajů Federer dosáhl č & iacute; slo 41 a 9. v & iacute; ťazstvom na turnaji velké & scaron; tvorky se v historickém žebra & iacute; čku dostal už na 5. místo před osmnáct & aacute; sobno & yacute; ch grandslamů & yacute; ch & scaron; AMPI & oacute ; nov Ivana Lendla, Jimmyho Connorse, Kena Rosewalla, či Andreho Agassiho.

Dvouhra mužů – fin & aacute; le:
Roger Federer (1- & scaron; vejce.) – Andy Roddick (9- USA) 6: 2, 4: 6, 7: 5, 6: 1

dvanáct & aacute; sty vz & aacute; jemn & yacute; s & uacute; boj a třet & iacute; ve fin & aacute; le někter & eacute; ho z grandslamů & yacute; ch turnajů začal mnohem lep & scaron; í Federer. Vern & yacute; své prez & yacute; vce “FedExpres” vedl v I.setu už 5: 0, když se Roddick, dotud produkuj & uacute; ci množství ch & yacute; b, konečně prosadil na svém podán & iacute; a zn & iacute; žil na 1: 5. Vz & aacute; p & auml; t & iacute; 24-ročn & yacute; Američan vyhrál i servis s & uacute; pera. Zlep & scaron; ení v & scaron; pokud nepotvrdil při svém podán & iacute; a set prohrál za 29 min & uacute; t 2: 6. V druhém dějství vy & scaron; zabarvené Roddickovi & uacute; vod, když se po brejku ujal vedení 2: 0. V dal & scaron; em průběhu si dům & aacute; ci tenista udržel v & yacute; hodu jedn & eacute; ho brejku a protože si podržel i podání, set vyhrál 6: 4. Zdálo se, že Američan m & aacute; psychicky navrch. V pátém gamu III.setu se dostal při podán & iacute; Federera k & scaron; Týrem brejkbalov, ale navzdory frenetické podpoře 23-tis & iacute; cov & eacute; ho kotle & uacute; středn & eacute; ho dvorce Arthur Ashe ani jeden nevyužil.

V následuj & uacute; com gamu se téměř zrcadlově zopakovala situ & aacute; cia při servisu Roddicka, kter & yacute; musel odvracet dokonce p & auml; ť brejků & yacute; ch l & ocirc; pt s & uacute; pera, ale zvl & aacute; dol to. Pak se oba s & uacute; peri Agres & iacute; ast hrou p & aacute; nalil po dvorci až do stavu 6: 5, když Federer při podán & iacute; Roddicka za & uacute; točil a skvěl & yacute; m kr & iacute; žnym bekhendem po náběhu & iacute; s & uacute; pera na síť proměnil druh & yacute; setbal na 7: 5. Tento moment se uk & aacute; zal jako rozhoduj & uacute; ci. Od této chv & iacute; le Roddick neměl n & aacute; rok a Federer si dělal na kurtu, co chtěl.Celkov & aacute; & Scaron; Statistika v & iacute; tažné & yacute; ch & uacute; rů 69:33 hovor & iacute; za v & scaron; echno. Nerv & oacute; sklízíme Roddickovi odi & scaron; la i nejv & auml; č & scaron; í zbraň – tvrd & yacute; servis a v z & aacute; vere se jen s vyp & auml; t & iacute; m v & scaron; ech & yacute; ch s & iacute; l vyhnul “kan & aacute; ru”. Po zn & iacute; žen & iacute; na 1: 5 pak suver & eacute; nní Federer pod & aacute; val na v & iacute; ťazstvo a za stavu 40:15 & uacute; spe & scaron; n & yacute; m smečem ukončil z & aacute; pas. Vz & aacute; jemn & uacute; bilanci s Roddickem si & scaron; vajčiar vylep & scaron; il na 11: 1.