Velký Kitzbühel se neopakoval: obrovská chyba ho přiměla k postupu

SCHLAMMOVÁNÍ – Ruský lyžař Alexander Chorošilov šokoval soutěž v úterý večer na slalomu Světového poháru v rakouském Schladmingu. Na nejstrmějším svahu třicetileté série odjel další italský Stephan Gross s neuvěřitelnou 1,44 s a třetí Nemcem Felixem Neureutherem o 1,51 setin sekundy. Slovenský Adam Žampa s číslem 31 nehraje v 2. kole, celkově 33. místo.

Po 34 letech oslavy Alexandra Zirovy bylo ruské alpské lyžování prvním velkým triumfem. Chorošilov vybojoval všechny favority téměř dvěma výslednými kategoriemi, a to ve Světovém poháru.V průběžném pořadí slalomu si náskok na čele zvýšil Neureuther, v celkovém pořadí SP si svůj jasný náskok před Norem Kjetilom Jansrudom zvelebil Hirscher.

Se Žampach to na legendární trati Planai zprvu vypadalo na pohodlné vniknutí do nejlepší 30-ky, ještě před prvním mezitím udělal velkou chybu – Příliš přímá křivka překročila jeho lyže. I když se mu podařilo urychleně začít, ztrácel svůj rytmus v nejkratších bodech, a to i přes jeho ztrátu času, a s jeho 3,51 handou ho postavil na 28. místo. Po dalších pěti lyžích byl mimo zónu postupu.

V prvním kole Chorošilov prokázal dokonce i nejvíce uspokojující dětské pokojové sestavy jízdu.Už v předchozích slalomu ukázal, že jde mimořádně přesvědčivě a drobné chybičky dokáže korigovat s minimální časovou škodou. “V první řadě jsem si kontroloval linii. Ale když se mi zdálo, že se dá jít do branky přímo, tak jsem to udělal, prostě jsem v některých úsecích riskoval,” prozradil recept na fantastickou jízdu v rozhovoru pro ORF Chorošilov. Třetí Němec Fritz Dopfer na Rusa ztratil 1,08 s a domácí matador, mistr světa Marcel Hirscher nabral manko 1,34 s.

V 2. kole Hirscher vsadil vše na vabank a po dvou hrubých chybách dojel dole se ztrátou, která ho celkově odsunula mimo první desítky. Nezabral ani Dopfer a přes vedoucího Grossa se těsně nedostal ani Neureuther a pak už přišlo velké sólo Rusa.