Velká pardubická 2012: Netradiční termín, zahraniční koně a také Váňa

PRAHA – Téměř šedesátiletý žokej Josef Váňa se deset dní před Velkou pardubickou cítí v kondici jako loni, kdy slavné dostihy vyhrál poosmé.


V sobotu 13. října se pokusí přidat s Tiumenem čtvrtý triumf v řadě, a to přesto, že tento rok spolu šli jen jednou, protože si žokej zlomil stehenní kost a musel absolvovat operaci.

< em> “Nejsem na tom hůře než loni, ale ještě mám deset dní, abych to doladil,” řekl na tiskové konferenci Váňa, který tradičně chodí plavat, do posilovny i do sauny, jezdí na kole, na koních v přípravě a nevynechává ani kolečkové brusle.

Právě na bruslích se dozvěděl, že trénovat vlastně nemusí.Jel si zabruslit v Karlových Varech a slyšel, jak jeden mladík své slečně říkal: “Proč ten blbeček dělá machři, i tak je to o koni!” Muž svými slovy žokeje naštval. “Chtěl jsem mu jednu vrazit, ale pak jsem šel raději makat a ještě plavat,” řekl Váňa.

Do formy se letos dostával těžší, protože si na konci dubna zlomil po pádu v tréninku stehenní kost a musel jít na operaci. Rychle se ale vyléčil a od srpna jezdil na koních v přípravě.První a jediné závody před Velkou pardubickou absolvoval v kvalifikaci v polovině září as vypuštěným finišem skončil lehce třetí. “Tiumen ty dostihy absolvoval jen s jednou chybičku, až jsem se sám divil,” těšilo Váni.

Jedenáctiletý valach Tiumen absolvoval už poslední těžký trénink. “Byl z toho rozlámaný jako každý sportovec po těžší přípravě, ale pokud se nic nestane, tak doufáme, že bude nachystaný na dobrý výkon,” řekl Váňa, který se v případě dalšího triumfu může stát nejstarším vítězem v historii.

Více než z přípravy a formy Tiumen a dalších svých koní měl Váňa obavy z jejich přepravy do Pardubic. Pravděpodobně bude muset jít už den předem, protože se bojí zácpy na cestách.V Pardubicích se totiž konají dostihy a plochá dráha během stejného víkendu.

“To mě velmi zlobí, že se to podařilo takto” debilně “zorganizovat. Ale nebudu to komentovat,” řekl Váňa. Zvyklý byl přijít až v den závodu. “Pro ty našich matadory, kteří nejsou zvyklí cestovat po světě, doma se nahlížet a vyrazí, to bude problém. Normálně, když kůň přijde do jiného prostředí, nechutná mu,” dodal Váňa.

Tento rok by měl být pouze výjimkou. “Žádala jsem plochodrážníkov, aby brali ohled na to, že Velká pardubická se jezdí druhou neděli v říjnu a je to tradice.Pro nás je důležitější a přesahuje rámec města i Česka a mám informace, že na to berou ohled, “ řekla Štěpánka Fraňková, primátorka Pardubic.

Zkomplikovat cestu Josefa Váni za devátým triumfem mohou i zahraniční koně. Podle organizátorů by se na startu 122. ročníku steeplechase v sobotu 13. října mohli objevit ostrovní koně nebo zástupci z Francie. Jasno bude v pátek 5. října, kdy se uzavře startovní listina.

mezi přihlášenými se objevilo osm koní ze zahraničních stájí. “Zatím máme potvrzených tří zahraničních majitelů,” řekl na tiskové konferenci Vladimír Tluchoř, předseda představenstva dostihových spolku Pardubic.Na mysli měl koně Uncle Junior, Doctor Pat z Irska a Maljimara z Francie, vše vítězů překážkových dostihů.

Váňa se pokusí s Tiumenem vyhrát počtvrté za sebou, ale tuší, že v případě startu zahraničních soupeřů nebude mít úlohu lehkou. “Pokud dotáhnou francouzského koně, tak to nebude snadné, ale myslím, že ho sem nedají. A když i, tak uděláme vše, ať to tím Angličanem, Francouzem a Irům zase natřeme,” řekl Váňa.

“Všechny zahraniční koně jsou letošní vítězové a specialisté na cross country, takže jsou to po dlouhé době určitě dobré koně, ale zatím je zbytečné o tom diskutovat.Směrodatná bude startovné listina, “ řekl majitel Tiumen Ivo Köhler.

Loni zahraniční konkurence na startu chyběla, o rok dříve běžel a neuspěl anglický Mr Big, jehož chystal Charlie Mann, vítěz Velké pardubické z roku 1995.

Zkušený Váňa sice nesnižoval případné kvality zahraničních koní, ale věděl, že rozhodují znalost a zkušenosti z Pardubic. “Kros je specifický, zkušenosti koní na dráze jsou vidět . Když kůň zná dráhu, tak má velkou výhodu. Ví, jak oklamat skoky, které se nemusí skákat naplno, šetřit síly a na konci přidat, “ řekl Váňa.

Pokud se nic nepředvídané nestane, Velká pardubická bude po 16 letech s účastí adepta ze slovenského tréninku.Právo startu na nejznámějších skokanských dostizích pevninské části Evropy získal v polovině září dokončením na 8. příčce v závěrečné kvalifikaci 9-letý ryšavý valach s francouzským původem Le Jackpot ze stáje MPL Racing Miroslava pískle. V sedle byl trenér Jaroslav “Čiko” Brečka, který triumfoval na Velké před dvaceti lety se senickým Quirinusom.

“Absolvování kvalifikaci je samozřejmě úspěch, ačkoli těžko měřitelný. My jsme si v úvodu sezóny řekli, že máme takový cíl, a podřídili jsme tomu celou přípravu. Koně jsme šetřili, dostal jedny přípravné dostihy a pak absolvoval kvalifikaci. Přestože byl ojetý velmi, velmi opatrně zezadu, stále šel a nakonec se probojoval na osmé místo kolem’hasnúcich’ soupeřů.Říci, že půjdeme na start s nějakou nadějí, by bylo příliš odvážné. Mám však takový pocit, že Le Jackpot tam má co hledat, “ řekl pro Turf Sport Productions Miroslav píská.

Zatím posledním hráčem Velké pardubické steeplechase ze Slovenska byl Voves (maj. Peter Oršuliak, tr. Josef Břečka, jízd. Pavel Průdek), který v roce 1996 obsadil pro centrálu Canter z Vysoké při Moravě lichotivé sedmé místo.

Závody na 6900 metrů po devíti letech zvýšily dotaci z předchozích 4, 5 na 4,8 milionu korun (přibližně 190 000 eur).Vítěz dostane 1,920 milionu korun (asi 76 000).

“Věřím, že to půjde mílovými kroky dopředu a když budu moci pomoci, tak vždy pomůžu,” řekl Váňa.

Vítěz zvedne nad hlavu novou trofej. Skleněný pohár nahradí dílo Michala Froňka ze studia Olgoj Chorchoj.Na tmavém jehlanovitou podstavci je zlatá korunka, kterou tvoří půdorys dráhy. “Ta stará už nebyla důstojná, tato vypadá dobře,” řekl Váňa a trofej si prohlédl, potěžkal v ruce, ale fotit se s ní ještě nechtěl.

< p style = "text-align: center;"> Velká pardubická 2011