Slovenky navzdory prohře se Španělka vítězkami skupiny

POPRAD – Slovenské volejbalové reprezentantky prohráli v Popradu se Španělka 2: 3 v utkání II. fáze kvalifikačního turnaje o postup na mistrovství Evropy 2013, ale staly se vítězkami A-skupiny.

Na zverenky Miroslava Čadu čeká ještě druhé akci příští týden v izraelském městě Raanana, se stejnými soupeřkami budou bojovat o jedinou místenku na kontinentální šampionát. Tým, který skončí na druhé příčce konečné tabulky, dostane ještě šanci v květnu příštího roku v závěrečné kvalifikační fázi.

< p> Slovensko – Španělsko 2: 3 (16, -20, 19, -26, -11)
120 min Rozhodčí: hranice (Chor.) a Jungen (Nem.), 1250 diváků.

Slovensko: Viestově, Soaresová, E.Salanciová, Pencová, Bramborová, Crkoňová, libero Valachová (Radošově, Šmak, Nikmonová, Gorol, Kuciakovu). Trenér: M. Čada.

Slovenky se hned v úvodu při servisu nahrávačky Viestově ujali vedení 2: 0, soupeř však kontroval a otočil na 4: 3. První set byl vyrovnaný do stavu 10:10. Domácí pak odskočili na 13:10, dostali se do varu skvělou hrou v poli a vedli 16:11. Po Crkoňovej smeč středem bylo už 19:13 a Čadová zverenky bravurně zvládli koncovku setu – 25:16.

Druhé dějství bylo vyrovnané do stavu 13:13. Španělky pak odskočili na 20:15, Slovenky ještě snížily na 18:20, ale závěr patřil Hošťka – 25:20.

Třetí set přinesl slovenský převahu a rozhodující náskok 19:11. Slovenky vedly i 23:16, ale inkasovali dvě esa.Důležitý bod získala Bramborová a domácí využili hned první setbal – 25:19.

Španělky začali lépe čtvrtý set a neustále vedli – 15:11 i 19:13. Čadová zverenky však zabojovali a Salanciová získala pro Slovensko mečbol – 25:24. Španělky ho však odvrátili, za stavu 26:26 pokazila servis Gorol a Gonzalezová ukončila set – 26:28.

I pátý set začali lépe Španělky. Bramborová však esem vyrovnala a pak Soaresová i se štěstím vybojoval pro Slovensko vedení 6: 5. Bramborovej servis byl velmi účinný, Španělky nezaložili útok ideální a Salanciová blokem získala další bod – 7: 5. Španělky však po timeoutu otočili skóre na 11: 8 ve svůj prospěch, když se Češky nevěděli prosadit v útoku.Slovenky to nezabalili a dvěma bloky Pencovej se Soaresovou po sobě snížily na 11:12. Koncovka však vyšla Španělsku, které vyhrálo tie-break 15:11.

Švédsko – Izrael 0: 3 (-16, -18, -18)