Šampaňské skončilo v sedmnáctém kole a vyhrál Ligety

SCHLADMING. Americký hráč Ted Ligety získal titul mistra světa v obrovském slalomu svrchovaným způsobem a získal třetí zlato na 42. mistrovství světa v alpském lyžování v rakouském Schladmingu. Dvacet osm let starý Američan měl po 1.30 sekundách vedení po prvním jezdci a nakonec zvítězil ve 2: 28.92 min. Druhé místo bylo dosaženo 81% domácím vítězem Marcel Hirscher a italský muž Manfred Mölgg (+1.75 s) vzal bronz.

Slovenský reprezentant Adam Žampa, který byl po 1. kole na 19. místě, se zlepšil ve druhém a konečně skončil 17. místo se ztrátou 4,35 sekundy na vítěze. Jeho bratr Andreas, stejně jako Matthew Falat, vypadl v roce 1.kole.

Slovenský sjezdař nezapomněl svou přilbu “otrčiť” do přenosových kamer ani po druhé jízdě, s ní však zcela spokojen nebyl: “Škoda, chtěl jsem být do patnáctého místa, chybělo mi 32 setin…Sedmnácté místo ne je špatné, ale neřekl bych, že jsem šťastný. Jel jsem sice naplno, ale udělal jsem chyby. V horní části jsem hned zalehl na vnitřní lyži a to se mi stalo ještě jednou. V té spodní části jsem stáhl, tam jsem byl dost rychlý. ”

Ligety obhájil triumf z MS 2011 v Ga-Pa a získal tak již svou pátou medaili na MS. Je to jeho čtvrtý titul po zlatě v obřím slalomu z roku 2011 a Schladminské super-G i superkombinaci, zlato má iz olympijské kombinace 2006 v jejím starém formátu. “Je to neuvěřitelný pocit, jsem velmi šťastný.Dnes to byla velmi náročná rasa. Po jízdě Hirscher jsem věděl, že na něj mám náskok 1,31 s, takže jsem nebyl až tak nervózní, “uvedl pro televizní kamery ORF.

Američan je navíc prvním alpským lyžařům od roku 1968, který získal na jedněch MS alespoň tři zlaté medaile. na tehdejším šampionátu v Grenoble získal Francouz Jean-Claude Killy hned čtyři nejcennější kovy. v dosavadní historii získaly alespoň tři tituly na jedněch MS pouze pět závodníci. Obří slalom – muži:

1 . Ted Ligety (USA) 2: 28,92 min (1: 13,14-1: 15,78),

2. Marcel Hirscher (Rak.) +0,81 s (1:14 , 45-1: 15,28),

3. Manfred Mölgg (Tal.) +1,75 (1: 14,58-1: 16,09),

4. Aksel Lund Svindal (Nor.) +1,79 (1: 14,44-1: 16,27),

5. Alexis Pinturault (Fr.) +1,94 (1:15 , 09-1: 15, 77),

6.Davide Simoncelli (Tal.) +2,08 (1: 14,91-1: 16,09),

7. Fritz Dopfer (Nem.) +2,19 (1: 14,72-1: 16,39),

8. Philipp Schörghofer (Rak.) +2,25 (1: 15,45-1: 15,72),