Po sporu s Messim ho skoro vyhodili, nyní je šampión: Luis Enrique napodobil Guardioly

MADRID – V lednu byl na pokraji vyhazovu, nakonec končí jako velký šampion. Kormidelník fotbalistů Barcelony Luis Enrique se dostal do konfliktu s Lionelem Messim, který ho téměř stál trenérské křeslo. Vedení katalánského klubu ho však podrželo a Barcelona zakončila sezónu ziskem tří trofejí. V sobotu večer vyhrála v Berlíně prestižní Ligu mistrů.

Enrique napodobil svého bývalého spoluhráče Pepa Guardioly, který v roce 2009 dovedl Barcu rovněž ve své premiérové ​​sezoně k zisku treble – tedy triumfu v Lize mistrů, Primera Division a Španělskem poháru.Po vítězném finále s Juventusem (3: 1) ho hráči vyhazovali nad hlavy. “Luis Enrique má velkou zásluhu na zisku treble,” komentovala po úspěšném finále Katalánska televize TV3. “Poučil se z chyb, které udělal v zimě, našel s hráči společnou řeč a ti mu to vrátili obětavým výkonem, “ dodala TV3. Barcelona z posledních 35 zápasů sezóny vyhrála 31 a to ji dovedlo k trofejím.

V lednu byla situace v týmu vážná a vypadalo to tak , že mise 45-letého trenéra se ve slavném klubu skončí fiaskem. Luis Enrique se dostal do sporu s miláčkem fanoušků Messim. Ten se na Nový rok vrátil z rodné Argentiny o den později než měl, za což ho kouč potrestal posazením na lavičku v zápase v San Sebastianu.Na druhý poločas Messi přišel na hřiště, ale nezabránil překvapující prohře 0: 1. Barcelona v té době ztrácela na vedoucí Real Madrid čtyři body. Po zápase se v šatně dostali oba do konfliktu a údajně je museli od sebe odtrhnout. Messi údajně požádal prezidenta klubu Josepa Mariu Bartomeua, aby Enriqueho vyhodil.

Bartomeu však namísto trenéra propustil sportovního ředitele Andoniho Zubizarreta, tedy muže, který před půlrokem Enriqueho dotáhl. Z rozhodnutí vedení klubu byl trenér nešťastný a zvažoval rezignaci. V zimě údajně neměl problém jen s Messim, ale nevycházel s více hráči, kteří byli zvyklí na klidnější povahy jak byly Gerardo Martino, Tito Vilanova a Pep Guardiola, zatímco Enrique byl podstatně tvrdší.Enrique si rozzlobit hvězdy už na začátku sezóny, když na otázku, kdo bude lídrem týmu odpověděl. “Přece já. Kdo jiný by to měl být?”.

Enrique prožil v dresu Barcelony jako hráč úspěšných osm let a byl velmi populární. Fanoušků si však rozzlobit, když v roce 1996 po ukončení smlouvy odešel do Realu. Po skončení hráčské kariéry se stal trenérem. Angažmá v AS Řím mu nevyšlo i pro to, že si nepadl do oka s kapitánem Francesco Totti. Následovala sezóna v Celta Vigo, po jejím skončení ho angažovala Barcelona. “Zdálo se, že v lednu nemá před sebou budoucnost v klubu. Věci se však překvapivě otočili,” pokračovala televize TV3.Zlepšila se defenziva a zejména začal skvělým způsobem fungovat jihoamerický útočný trojspřeží Messi, Neymar, Luis Suarez, který spolu ve všech soutěžích vstřelil 122 branek. “Enrique pochopil, že jim musí dát v útoku volnost, zlepšila se i záloha a obrana. Tým prošel od krátkých nahrávek tiki-taka k rychlým přechodem do útoku. Všechny tyto změny měly pozitivní dopad,” dodala v analýze TV3.

Enrique si triumf v Lize mistrů užíval plnými hrstmi. Na ruce zvedl odchozí legendu Xaviho, objímal se s Messim. “Chci poděkovat všem, kteří mi věřili,” řekl Enrique, který má smlouvu do roku 2016. Ještě nikdo oficiálně nepotvrdil, že na lavičce Katalánců zůstane.Vítězství věnoval propuštěnému Zubizarreta a jeho dvěma asistentem. “Oni se zasloužili o to, že jsem v Barceloně. Je skvělý pocit vyhrát všechno, jsme všichni velmi šťastní. Bylo to náročné, ale ukázalo se, že máme skvělý tým . Toto byl náš 60. zápas v sezóně a my jsme vyhráli 50. Získali jsme tři trofeje a to je velký úspěch. Nevím co bude dál, nyní si užívám radost z triumfů, “ zakončil Enrique.